Naczynia liturgiczne są niezbędnym elementem każdego nabożeństwa. Niektóre akcesoria, takie jak kielichy, pateny czy monstrancje są użytkowane w parafiach nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby przez cały ten czas prezentowały się w nienaganny sposób i podkreślały uroczysty charakter Mszy świętej, należy poddawać je okresowej renowacji. Pozwoli to na używanie naczyń liturgicznych przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia czy też zniszczenia.
Naczyniami liturgicznymi są wszelkiego rodzaju akcesoria używane podczas sprawowanej Mszy świętej lub odprawianego nabożeństwa. Mowa tutaj przede wszystkim o monstrancjach, patenach, kielichach, ampułkach, puszkach czy też kadzielnicach. W zależności od funkcji, jaką sprawują, mogą być wykonane z różnych materiałów – od metali szlachetnych, przez mosiądz srebrzony, złocony lub niklowany, aż po kamień czy też szkło. W zależności od materiału, sposób renowacji poszczególnych akcesoriów może się od siebie znacząco różnić.
Co bardzo istotne, renowacja jest zalecana nie tylko w przypadku naczyń zabytkowych. Również stosunkowo nowe akcesoria wymagają przeprowadzania okresowych czynności pielęgnacyjnych, gdyż mają one częsty kontakt z winem, wodą, powietrzem, słońcem czy też kurzem. Prowadzone prace polegają z reguły na naprawie uszkodzeń, dorobieniu brakującego elementu czy też odnowieniu powłoki naczynia.
Proces renowacji rozpoczyna się zazwyczaj od usunięcia starych zniszczonych powłok galwanicznych, a następnie przystępuje się do szlifowania i polerowania. W dalszej kolejności można poddać je złoceniu, srebrzeniu lub niklowaniu. W szczególnych sytuacjach (na przykład przy renowacji lichtarzy, gongów czy też dzwonków) wystarczy poddać przedmioty procesowi polerowania i lakierowania. Naczynia liturgiczne, takie jak kielichy lub pateny można poddać procesowi patynowania. Stosuje się go w przypadku akcesoriów, które docelowo powinny wyglądać na starsze lub nawet zabytkowe.
Pamiętać należy, że renowacja naczyń liturgicznych powinna być prowadzona wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów wyposażonych w odpowiednie narzędzia. Zapobiegnie to zniszczeniu materiału.